Czy dom z kontenera można postawić na działce nieuzbrojonej?
Domy z kontenerów pierwotnie uznawane były za pomysły szalonych ekscentryków. Okazało się jednak, że pomysł taniego i ekologicznego lokum przypadł do gustu wielu osobom – kontenery zaczęły służyć do tworzenia budynków usługowych, biurowców i obiektów wojskowych. Obecnie coraz więcej osób interesuje się opcją zamieszkania w domu z kontenerów. Czy postawienie kontenera na działce wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Czy do kontenera można doprowadzić media? Jak domy z kontenerów wyglądają w świetle polskiego prawa? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tekstu.
Dom na fundamentach
Polskich ustawodawców zaskoczyła rosnąca popularność kontenerów mieszkalnych, a prawo nie nadążyło za tym pomysłem. Wg prawa budowlanego: „obiekty budowlane trwale związane z gruntem (posiadające fundament), czyli wolno stojące budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub przynajmniej ich zgłoszenia”. W przypadku tworzenia budynku z kilku (lub kilkunastu kontenerów), który wymaga wykonania fundamentów, sprawa jest jasna – potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku pojedynczego kontenera nie wszystko jest jednak oczywiste.
Dom mieszkalny czy tymczasowy?
Technicznie, by postawić jeden kontener na danej działce, nie trzeba wykonywać pod niego fundamentów – wystarczy utwardzona ziemia. Można bez problemu postawić go na nieuzbrojonej działce. W tym przypadku kontener traktowany jest jako obiekt tymczasowy i nie musimy składać wniosku o pozwolenie na budowę – wystarczy do urzędu wysłać zgłoszenie. Problemem jest jednak to, że zgłoszenie jest ważne tylko przez 120 dni, a po upływie tego czasu „dom” powinno się przestawić i ponownie zgłosić ten fakt do urzędu.
Jak z pojedynczego kontenera zrobić dom mieszkalny?
Jeśli jednak działka zostanie uzbrojona, a właściciel kontenera zechce, by stał się on w pełni wartościowym domem mieszkalnym, musi… wykonać dla niego fundamenty i wyposażyć go w media. Jak już było wspomniane na wstępie, obiekty mieszkalne trwale związane z gruntem wymagają uzyskania zgody na budowę lub zgłoszenia – posadowienie kontenera na fundamentach będzie wymagało więc dopilnowania formalności.