Zastosowanie konstrukcji kontenerowych w celach sanitarnych
Kontenery sanitarne i sanitariaty? Czy takie połączenie w ogóle może zadziałać?
Albo inaczej, czy w ogóle jest potrzeba wykorzystywać konstrukcje kontenerowe w celach sanitarnych? Temat ten jest naprawdę bardzo ciekawy i trochę nowatorski. Wynika to z faktu, że często mamy w głowie błędną wizję kontenerów czy też konstrukcji kontenerowych, do których tutaj nawiązujemy. Trzeba zaznaczyć, że wiele w tym temacie się zmieniło i dzisiaj takie rozwiązania są często dużo lepsze niż szukanie na siłę jakichś pomieszczeń, w których można takie sanitariaty stworzyć. Jednak, gdzie takie konstrukcje mogą się w ogóle sprawdzać? Dlaczego warto w takich miejscach postawić na konstrukcje kontenerowe? I czym zasadniczo są wspominane sanitariaty? O tym wszystkim wspominamy w dzisiejszym artykule!
Czym są pomieszczenia sanitarne?
Zanim przejdziemy do głównego tematu, czyli zastosowaniu konstrukcji kontenerowych w celach sanitarnych, zastanówmy się przez chwilę czym są pomieszczenia tego typu. Często, gdy myślimy o zapleczu sanitarnym, to pierwszym, co przychodzi nam na myśl, są pomieszczenia typu toaleta, prysznic lub umywalnie. Oczywiście, jak najbardziej pokrywa się to z rzeczywistością, bowiem pomieszczenia tego typu są jednymi z pomieszczeń sanitarnych. Ale nie jedynymi i to jest bardzo ważny i istotny szczegół. Do pomieszczeń sanitarnych zaliczamy bowiem wszelkie pomieszczenia, które pozwalają – na przykład pracownikom – wykonywać prace w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Zatem do pomieszczeń tego typu zaliczamy, oprócz tych już wspomnianych, także szatnie, jadalnie, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników, palarnie oraz pomieszczenia do suszenia odzieży roboczej i ochronnej. Do tego warto wspomnieć – a jest to dość istotne w kontekście naszego dzisiejszego tematu – że pomieszczenia tego typu bardzo często muszą spełniać konkretne wymagania wynikające z przepisów techniczno-budowlanych i polskich norm. Mowa tutaj chociażby o ogrzewaniu, oświetleniu i wentylacji, ale także minimalnych wymiarach takich pomieszczeń, a nawet ich podstawowym wyposażeniu.
Zastosowanie kontenerów w celach sanitarnych – gdzie może się sprawdzić
Z tego, co wspomnieliśmy do tej pory, dość jasno wynika, że pomieszczenia sanitarne są ważnym elementem w naprawdę wielu miejscach, a przepisy prawa powodują, że nie mogą być to przypadkowe miejsca albo pomieszczenia, które zostają z jakichś powodów niewykorzystane. Zatem gdzie konkretnie konstrukcje kontenerowe mogą służyć za pomieszczenia sanitarne?
Jednym z takich miejsc są wszelkiego typu imprezy czy spotkania większej ilości ludzi. Wtedy właśnie takie konstrukcję mogą z powodzeniem pełnić rolę toalet czy natrysków lub tymczasowych łazienek i umywalni. Podobną rolę konstrukcje kontenerowe mogą pełnić we wszystkich obiektach użyteczności publicznej znajdujących się na otwartym terenie, czyli basenów, placów zabaw, placów rozrywki czy restauracji.
Jeszcze inne miejsce, gdzie konstrukcje tego typu idealnie sprawdzą się jako sanitariaty, to wszelkiego rodzaju place budowy. W miejscach, gdzie dopiero będą powstawać nowe budynki, tego typu rozwiązania są wręcz idealne do zastosowania. Na budowach potrzeba bowiem wielu pomieszczeń sanitarnych pełniących najróżniejsze funkcje, a przy tym spełniających wspomniane już wcześniej wymagania wynikające z przepisów prawnych. Do tego, to właśnie konstrukcje kontenerowe posiadają dwie bardzo istotne cechy związane z zastosowaniem ich jako pomieszczeń sanitarnych. Pierwsza z nich to to, że takie konstrukcje można łatwo i szybko rozbudować w razie potrzeby, także piętrowo. Można więc szybko i relatywnie niskim kosztem zbudować całe zaplecze, które jest wymagane w miejscach takich jak place budowy. Natomiast druga sprawa związana jest z faktem, że takie konstrukcje są rozbieralne i można je bez problemu przenieść w inne miejsce, czyli na przykład na inny plac budowy. W ten sposób firma budowlana może posiadać zaplecze sanitarne, które będzie wykorzystywane wielokrotnie i to w miejscach, gdzie aktualnie będzie taka potrzeba.