Czy domy modułowe mogą służyć jako obiekty całoroczne?
Budownictwo modułowe to bardzo prężnie rozwijająca się branża, dzięki której można wyeliminować jedną z największych bolączek związanych z prowadzeniem robót przy różnych rodzajach inwestycji, a mianowicie długi czas realizacji.
Przy stawianiu budynków modułowych korzysta się z wystandaryzowanych elementów prefabrykowanych, których montaż jest bardzo szybki i nie wymaga prowadzenia żadnych skomplikowanych czynności. Domy modułowe pozwalają na dużą swobodę przy decydowaniu o powierzchni, rozplanowaniu przestrzeni wewnątrz, a także liczbie kondygnacji czy temu, jak będzie wyglądał rzut gotowego budynku. Podobne możliwości są osiągalne jedynie przy wykonaniu drogiego indywidualnego projektu architektonicznego. Przekonajmy się, jakie jeszcze są zalety domów modułowych.
Dlaczego warto się zdecydować na budowę domów modułowych?
Każdy, kto miał do czynienia z budową domu, wie, że jego ukończenie wymaga przeprowadzenia wielu etapów prac i długotrwałych przygotowań. Po znalezieniu odpowiedniej działki oraz wybraniu projektu trzeba przystąpić do gromadzenia niezbędnej dokumentacji. Dopiero po pewnym czasie można więc przystąpić do realizacji pierwszego etapu – przygotowań do wykonania tzw. stanu zero, czyli wykonania niwelacji terenu, doprowadzenia poszczególnych instalacji, wykopów pod fundament, a wreszcie ułożenia hydroizolacji i wylania płyty czy też wybudowania ścianek fundamentowych. Kolejne kroki to stawianie ścian, montaż stropów, a wreszcie ustawienie więźby dachowej, ułożenie pokrycia i wstawienie okien. Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego nadchodzi czas na prace wykończeniowe – montaż instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, elektrycznych, a następnie otynkowanie ścian, wylanie posadzek, malowanie wnętrza, układanie podłóg, okładzin ceramicznych.
Realizacja kolejnych etapów inwestycji wykonywanej metodami tradycyjnymi to albo konieczność zatrudnienia jednego wykonawcy generalnego, co wiąże się z wyższymi kosztami, albo samodzielne kontraktowanie ekip do poszczególnych prac, co z kolei wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a często również samodzielnego koordynowania prac i sprowadzania materiałów. Nie bez przyczyny budowę domu wiele osób wspomina, jako bardzo ciężki i wymagający okres.
W przypadku wyboru domu modułowego sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Przede wszystkim dom może być dość swobodnie ukształtowany. Nie ma przeszkód, by połączyć większą liczbę modułów w jedno pomieszczenie czy zdecydować się na budynek na planie o dowolnym kształcie od sześcianu, przez literę „L”, „C” czy zamknięte atrium. Budynek można również łatwo dopasować do działki o nietypowym kształcie, np. znacznie wydłużyć.
Wielka ilość możliwości to jednak nie wszystkie korzyści z decyzji o budowie domu modułowego. Ponieważ konstrukcja budynku jest przygotowywana wcześniej, a następnie montowana na miejscu, pracami przygotowawczymi jest wylanie odpowiednich fundamentów. Ze względu na znacznie niższą masę obiektu nie muszą one jednak być tak masywne, jak przy domach tradycyjnych. Znacznie niższe są też wymagania co do nośności gruntu.
Same prace montażowe mogą być realizowane w błyskawicznym tempie. Sprawna ekipa potrzebuje w zależności od wielkości budynku od kilku do kilkudziesięciu dni na jego kompletne wykończenie. Co ważne prace nie są uzależnione od pogody ani dostaw materiałów.
W jakich rolach sprawdzą się domy modułowe?
Domy modułowe to nie tylko nowoczesna technologia wykonania i montażu, ale również świetne parametry eksploatacyjne. Dzięki efektywnej termoizolacji wykonanej w zależności od rodzaju konstrukcji z wełny mineralnej czy jednego z typów pianki poliuretanowej wnętrze jest znakomicie izolowane, domy tego rodzaju mogą być więc z powodzeniem używane zarówno jako domki letniskowe czy rekreacyjne, jak i jako domy całoroczne. Nie ma przeszkód, by wewnątrz zainstalować praktycznie dowolny system ogrzewania, np. wygodne i praktyczne ogrzewanie elektryczne.
Wielką zaletą konstrukcji modułowych jest to, że można je niemal dowolnie powiększać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie zwiększenia się zapotrzebowania na powierzchnię użytkową dostawić kolejne części w każdym wybranym punkcie. Zarówno samo zestawienie dodatkowych modułów, jak i ich montaż są niemal błyskawiczne, a uciążliwość prac zupełnie nieporównywalna z rozbudową domu tradycyjnego.
Domy modułowe oferują również niezwykle szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wygląd. Ściany zewnętrzne mogą być wykończone w różny sposób, np. obłożone okładziną drewnianą lub elewacją stalową. Pasuje to znakomicie do obowiązujących obecnie trendów w projektowaniu i pozwala na stworzenie prawdziwie niepowtarzalnego budynku. Mocną stroną domów modułowych opartych na szkielecie stalowym jest również możliwość montażu dużych, wypełniających całą ścianę przeszkleń. Podobnie jak w domach pasywnych oznacza to możliwość korzystania z energii promieni słonecznych do dodatkowego dogrzewania wnętrza.
Domy modułowe mogą być wykorzystywane jako obiekty mieszkalne lub użytkowe o różnym przeznaczeniu. Konstrukcje tego typu są wybierane zarówno jako domki letniskowe, przeznaczone do wakacyjnego wypoczynku, jak i pełnowartościowe domy całoroczne. Sprawdzą się także jako lokale komercyjne – siedziby firm, placówek handlowych, punkty usługowe. Nadają się również jako budynki przeznaczone dla instytucji samorządowych, np. przedszkola czy szkoły.