Czy domy kontenerowe dobrze trzymają ciepło?
Budowa całorocznego domu kontenerowego jeszcze niedawno była bardzo ekstrawaganckim pomysłem.
Obecnie takie domy zyskują popularność za sprawą licznych zalet, które posiadają. Budownictwo kontenerowe jest rodzajem budownictwa modułowego, dzięki któremu można stworzyć nawet skomplikowane projekty w bardzo krótkim czasie. Koszt budowy takiego domu jest mniejszy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Ponadto domy kontenerowe charakteryzuję się dużą elastycznością – można je przenosić z miejsca na miejsce, łatwo je również powiększać o kolejne moduły. Tego typu domy mogą zapewnić niemniejszy komfort mieszkańcom niż klasyczne budynki, włączając w to kwestie związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz.
Izolacja termiczna w domach kontenerowych
Chociaż stalowa konstrukcja nie zapewnia wysokiego stopnia izolacji termicznej, to wewnętrzne powierzchnie ścian wykonywane są z płyt wiórowych powlekanych, które są dobrymi izolatorami, a także dają możliwość dowolnego wykończenia domu od środka. Jeśli chodzi o domy całoroczne, to oczywiście potrzebne jest dodatkowe ocieplenie, może to być wełna mineralna lub izolacja poliuretanowa w formie płyt PUR. Ocieplenie zewnętrzne można wykonywać z takich samych materiałów jak w przypadku tradycyjnych domów. Aby zapewnić jeszcze lepszą izolację termiczną warto zainwestować w okna energooszczędne, które minimalizują straty ciepła. W związku z tym dobrze wykonane domy z kontenerów trzymają ciepło tak samo jak zwyczajne budynki.
Ogrzewanie w domu kontenerowym
Oczywiście tak jak w przypadku tradycyjnego budownictwa w domach kontenerowych potrzebne jest ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. W domach tego typu można zainstalować wiele rodzajów instalacji grzewczych. Bardzo często stosuję się ogrzewanie elektryczne, a szczególnie podłogowe. Ogrzewanie gazowe to kolejna opcja, można też postawić na ekologiczne rozwiązanie – energię słoneczną. Pompa ciepła to również forma ogrzewania stosowana w tego typu budownictwie. Dom kontenerowy można łatwo ogrzać konwencjonalnym piecem przy użyciu drewna opałowego lub brykietów, ale najlepiej umieścić, piec na zewnątrz domu, aby odizolować wnętrze od dymu. Warto wspomnieć, że w domu z kontenerów można również ogrzewać tradycyjnym kominkiem.
Domy kontenerowe dzięki zastosowaniu ocieplenia wewnętrznego i zewnętrznego mogą trzymać ciepło tak samo jak tradycyjne budynki. Technologia ogrzewania domów z kontenerów nie różni się wcale od rozwiązań wykorzystywanych w zwykłych domach, dlatego koszty ogrzewania są podobne. Kontenery zimą trzymają ciepło, a latem, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, nie nagrzewają się nadmiernie, zachowując optymalną temperaturę.