Czy budynki kontenerowe to obiekty wytrzymałe?
Budynki kontenerowe to alternatywa dla innych technologii budowlanych stosowana wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość budowy, ale też jakość i wytrzymałość konstrukcji. Jak się bowiem okazuje, do zalet tego typu budownictwa modułowego należy nie tylko krótki czas i łatwość realizacji, ale też wyjątkowa trwałość i odporność budynków kontenerowych na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z czego wynika wytrzymałość kontenerów?
Solidna rama
Wydawałoby się, że budynki kontenerowe nie są zbyt wytrzymałe i nie nadają się do dłuższego użytkowania. Nic bardziej mylnego. Wiele zależy jednak od zastosowanych materiałów i technologii. Istotne znaczenie ma tu w szczególności rama, która jednocześnie stanowi swego rodzaju szkielet dla materiałów wypełniających i oparcie dla kolejnych kondygnacji budynku. W tym celu należy zastosować solidne materiały. Nasza firma posługuje się spawanymi profilami stalowymi charakteryzującymi się znaczną grubością ścianek. Dzięki temu cała konstrukcja zyskuje odpowiednią sztywność, jest odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na korozję, a także może przenosić większe obciążenia.
Odpowiednie wypełnienie
Wytrzymałość i stabilność obiektów kontenerowych zależy też od jakości materiałów zastosowanych w charakterze wypełnienia ramy. Ściany, podłogi i dachy kontenerów muszą być odpowiednio izolowane, by ograniczyć szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, w tym wilgoci i niskich temperatur. Wysoką wytrzymałość przegród zapewnia konstrukcja z blachy trapezowej i płyt warstwowych uzupełnionych np. wełną mineralną stanowiących dobrą izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną. Dzięki temu budynki kontenerowe są nie tylko solidne, ale też zapewniają komfort użytkowania i nadają się do różnych celów, nie tylko przemysłowych, ale też biurowych i mieszkalnych, co potwierdzają nasze domy kontenerowe.
Co jeszcze?
Aby budynki kontenerowe były wytrzymałe, konieczne jest zastosowanie odpowiednich procesów technologicznych. Istotne znaczenie ma tu cynkowanie blachy w celu zabezpieczenia antykorozyjnego, a także dokładne pokrycie powłokami malarskimi.
Warto też zwrócić uwagę na sposób posadowienia budynku. W przypadku większych obiektów kontenerowych stosuje się specjalne stopy fundamentowe, które zapewniają solidność konstrukcji. Podsumowując, budynki kontenerowe mogą być wytrzymałe, choć wiele zależy tu od projektu i zaplecza technologicznego.