Ile trwa budowa kontenera mieszkalnego?
Kontenery mieszkalne pozwalają na stworzenie wygodnego budynku, o ciekawej bryle oraz wysokim poziomie wykończenia wnętrza.
Doświadczone firmy realizujące obiekty tego typu są w stanie przygotować odpowiedni projekt ściśle według wymagań przyszłego użytkownika, a także przeprowadzić wszystkie niezbędne prace montażowo-instalacyjne. Z uwagi na liczne zalety budynków tego rodzaju, przede wszystkim elastyczność i możliwość dokładnego dopasowania do potrzeb wciąż rośnie zainteresowanie budową domów z kontenerów. Dla większości osób wybierających takie rozwiązanie czynnikami, które przeważają szalę przy podejmowaniu decyzji, okazują się niższa niż w przypadku tradycyjnej budowy cena ukończenia całego obiektu oraz szybki przebieg poszczególnych etapów niezbędnych prac. Przekonajmy się, jak są skonstruowane budynki z kontenerów mieszkalnych, zobaczmy, jak wygląda i ile trwa proces ich ustawiania oraz wykończenia.
Możliwości, jakie daje wykorzystanie budownictwa modułowego
Budownictwo modułowe zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, ze względu na możliwości, jakie oferuje. Projekty budynków wykonywanych w tym systemie, choć zakładają wykorzystanie typowych i powtarzalnych elementów, to gwarantują dużą swobodę, ponieważ można je niemal dowolnie zestawiać. Pozwala to na tworzenie obiektów o zróżnicowanym rzucie, składającym się z jednej, dwóch lub trzech kondygnacji. Wiele opcji daje ukształtowanie wnętrza, a ze względu na spore wymiary poszczególnych modułów nie ma problemów z uzyskiwaniem pomieszczeń o dużej przestrzeni. Brak też większych ograniczeń w przypadku urządzania przestrzeni wewnątrz budynków modułowych, gdyż wprawdzie trzeba uwzględniać położenie szkieletu każdego z modułów, jednak ściany wewnętrzne mogą być ustawiane w wybrany przez projektanta i użytkownika sposób.
Wielką zaletą kontenerów jest to, że można je traktować zarówno jako obiekty tymczasowe, jak i budynki docelowe. Konstrukcja kontenerów pozwala na wykonanie trwałych i dobrze spełniających funkcję termoizolacyjną ścian z płyty warstwowej. Składają się one z dwóch znakomicie zabezpieczonych przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi warstw blachy ocynkowanej, która następnie jest malowana na wybrany kolor, a w wielu przypadkach zabezpieczana dodatkowo powłoką z tworzywa sztucznego. Dzięki temu, że blacha posiada delikatne przetłoczenia, całość ma odpowiednią sztywność. Za izolacyjność cieplną odpowiada umieszczona między arkuszami sztywna wełna mineralna, styropian albo pianka poliuretanowa – w zależności od wymogów danej konstrukcji. Poza ochroną termiczną wypełnienie płyt warstwowych zapewnia także dobre tłumienie docierających z zewnątrz hałasów, separując również akustycznie poszczególne pomieszczenia.
Sztywna konstrukcja modułów wykonana z grubych i solidnych profili stalowych stanowiących szkielet całej budowli zapewnia całości wysoką sztywność, przenosząc wszystkie powstające obciążenia. Pozwala ona na łączenie poszczególnych części budynku i daje gwarancję jego stabilności. Taka budowa sprawia, że ściany poszczególnych modułów mogą być kształtowane bardzo swobodnie. Pozwala to na instalowanie okien i drzwi w wybranych konfiguracjach – zarówno montowanych bezpośrednio w ścianach z płyty warstwowej, jak i dużych przeszkleń całościennych, które nadają budynkowi nowoczesny charakter i znakomicie doświetlają wnętrze. Równie łatwo budownictwo modułowe można wyposażyć we wszystkie potrzebne instalacje.
Dowolność w kształtowaniu wnętrz nie oznacza jedynie możliwości aranżacji przestrzeni, ale również łączy się z dostępnością wielu opcji wykończenia. W budynku modułowym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj podłogi czy ścian – dzięki suchym tynkom z płyt kartonowo-gipsowych mogą one być zupełnie gładkie, obłożone okładziną ceramiczną, a także wybranymi panelami drewnianymi czy elementami syntetycznymi. Ważna jest także możliwość zainstalowania wydajnego ogrzewania. W zależności od potrzeb może to być system elektryczny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać tradycyjny system wodny zasilany np. pompą ciepła.
Najważniejsze zalety budynków kontenerowych
Jedną z największych zalet systemów modułowych jest szybkość, z jaką może ukończyć budowany budynek. Obiekty tego typu są stosunkowo lekkie, więc nie mają dużych wymagań w zakresie nośności podłoża. Grunt powinien być oczywiście stabilny, w zależności od wielkości obiektu niekiedy także właściwie zagęszczony. Mniejsze budynki kontenerowe można ustawiać na zwykłych bloczkach betonowych, większe mogą wymagać przygotowania stóp fundamentowych, podobnych do tych, jakie wykonuje się przy budowie hal stalowych, choć w tym przypadku ze względu na dużo niższe obciążenie gruntu będą one sporo mniejsze. Poza wykonaniem zbrojonych podpór przygotowanie miejsca do ustawienia budynku kontenerowego nie wymaga zwykle dodatkowych prac.
Sama konstrukcja kontenerowa może być ustawiona bardzo szybko – w zależności od jej wielkości będzie to od kilku godzin w przypadku niewielkich budynków do kilku dni przy bardzo rozbudowanych projektach. Do ukończenia całości niezbędne będą jednak jeszcze prace instalacyjno-wykończeniowe, których przebieg jest z kolei uzależniony od wymagań inwestora. Przy większym zakresie potrzebnych robót i wielokondygnacyjnym budynku roboty tego typu mogą zabrać nawet od miesiąca do trzech. W ramach wykonywanych w tym czasie zadań znajdą się podobne do tych, jakie byłyby potrzebne w obiekcie powstającym w jednej z technologii tradycyjnych, czyli rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, montaż ogrzewania, klimatyzacji oraz systemu wentylacyjnego.
Budowa obiektu z wykorzystaniem kontenerów mieszkalnych ma wiele dodatkowych zalet związanych z wyborem niemal dowolnej lokalizacji, małymi wymaganiami co do przygotowania terenu, a także brakiem konieczności dużej ingerencji w działkę. Budynek z kontenerów może być wkomponowany w dowolny teren, także dość mocno zadrzewiony. Niskie budynki bardzo dobrze wpasowują się w otoczenie i nie zakłócają krajobrazu, sprawdzą się wiec także w miejscach, które inwestor chciałby pozostawić w możliwie niezmienionym stanie. Liczy się także fakt, że budynki mogą być stosunkowo łatwo częściowo zdemontowane i przeniesione do innej lokalizacji. Co ciekawe, budynek kontenerowy można w razie potrzeby stosunkowo łatwo powiększyć, dostawiając kolejne moduły i odpowiednio adaptując wnętrze.