Z jakich materiałów są wznoszone kontenery budowlane?
Stosowanie kontenerów na budowach to sposób na zapewnienie odpowiedniego zaplecza biurowego, pomieszczeń socjalnych pozwalających na korzystanie z toalet, pryszniców czy stołówek, a także możliwość zorganizowania na miejscu punktu medycznego.
W wielu przypadkach kontenery są również przeznaczane na podręczne składziki czy magazyny. Korzystanie z takiego rozwiązania jest bardzo praktyczne i stosunkowo tanie, ponieważ rozstawienie kontenerów nie wymaga przygotowywania związanych z gruntem fundamentów, a wszystkie potrzebne instalacje można podłączyć tymczasowo. Największą zaletą korzystania z kontenerów budowlanych jest olbrzymia elastyczność w ich ustawianiu. Wystandaryzowane rozmiary umożliwiają tworzenie budynków tymczasowych o wybranej powierzchni, również wielokondygnacyjnych. Kontenery mogą ponadto być bardzo szybko rozstawione, a po zakończeniu inwestycji zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.
Stalowa rama – wytrzymały szkielet konstrukcji kontenerowych
Kontenery budowlane są wykonywane w oparciu o bardzo wytrzymałą stalową ramę, spawaną z profili o dużej grubości ścianek, co zapewnia właściwą sztywność i możliwość przenoszenia dużych obciążeń. Rama kontenera stanowi również szkielet przy budowaniu większych konstrukcji wielopiętrowych, ponieważ ciężar wyższych kondygnacji jest utrzymywany przez ramę nośną kontenerów umieszczonych niżej. Ramy są również nieodzowne przy transportowaniu i ustawianiu konstrukcji na miejscu, ponieważ to do niej są przytwierdzane zawiesia przy podnoszeniu kontenerów za pomocą dźwigu.
Stalowa rama cechuje się nie tylko dużą wytrzymałością mechaniczną, ale jest również znakomicie zabezpieczona przed działaniem warunków zewnętrznych. Cała konstrukcja jest śrutowana, zabezpieczana przed pojawianiem się korozji oraz malowana na wybrany kolor. Dzięki temu można zadbać nie tylko o parametry użytkowe wznoszonej konstrukcji, ale również o estetykę, co może mieć duże znaczenie dla wizerunku inwestora, jeśli prace budowlane są prowadzone w szczególnie reprezentacyjnym miejscu.
Ściany na życzenie – wykończenie kontenerów budowlanych
Szkielet w postaci stalowej ramy jest bazą, do której mocowane są wszystkie pozostałe elementy każdego kontenera. Podłoga, dach oraz ściany są wykonywane ze specjalnie przygotowanych płyt warstwowych. Są one wytwarzane w taki sposób, by wymiary poszczególnych paneli odpowiadały rozstawowi punktów mocujących znajdujących się na ramie.
Płyty warstwowe używane do wykonania wszystkich przegród są zbudowane z blachy trapezowej, czyli takiej, która posiada przetłoczenia zwiększające sztywność i wytrzymałość. Blacha jest zabezpieczona antykorozyjnie oraz pokryta powłoką malarską. Między dwoma arkuszami blachy umieszczona jest warstwa termoizolacji. W płytach warstwowych najczęściej stosuje się wełnę mineralną, ze względu na to, że łączy ona w sobie dobre parametry termoizolacyjne z dużą zdolnością do wytłumiania dźwięków, co sprawia, że przez ściany przedostaje się znacznie mniejszy hałas. W konstrukcji płyt stanowiących ściany kontenera budowlanego mogą być wykonane otwory, w których można zamontować różne rodzaje okien lub drzwi.
Wielką korzyścią z konstrukcji kontenerów budowlanych montowanych z gotowych modułów jest możliwość dowolnego kształtowania wyglądu i przeznaczenia poszczególnych kontenerów. W każdej chwili system może być dopasowany przez demontaż dowolnych ścian czy dostawienie ścianek w wybranych miejscach.