Potencjał współczesnego budownictwa modułowego
W budownictwie wciąż poszukuje się nowych rozwiązań w zakresie wydajniejszego, oszczędniejszego i szybszego wznoszenia budynków. Prawdziwa “rewolucją” w tym zakresie stało się obecnie budownictwo modułowe. W tym artykule wyjaśnimy, na czym ono właściwie polega i kiedy znajduje zastosowanie.
Czym właściwie jest budownictwo modułowe?
Budownictwo modułowe opiera się na prefabrykatach, czyli gotowych modułach, z których następnie tworzony jest dany obiekt. W związku z tym najbardziej pracochłonne i czasochłonne działania mają miejsce w zakładzie produkcyjny. Na placu budowy odbywa się wyłącznie montaż, który dzięki temu trwa zdecydowanie krócej niż wznoszenie budowli w tradycyjny sposób. Moduły tworzone są wraz ze ścianami działowymi, otworami okiennymi, a nawet toaletami i łazienkami, a cały obiekt może być gotowy do użycia bezpośrednio po połączeniu poszczególnych elementów i podłączeniu mediów. W roli modułów często wykorzystywane są kontenery, dlatego też niekiedy można spotkać się z określeniem “budownictwo kontenerowe”.
Zastosowanie i zalety budownictwa modułowego
Budownictwo modułowe wykorzystywane jest obecnie coraz częściej. W ten sposób tworzone są przede wszystkim obiekty produkcyjne, hale, kontenery budowlane, pawilony handlowe itp. Chociaż domy mieszkalne wykonywane tą metodą należą do rzadkości, to jednak stosowana jest ona do wznoszenia biur, hoteli, przedszkoli i szkół, a nawet szpitali.
Budownictwo modułowe doceniane jest przede wszystkim za szybkość realizacji. Ze względu na zastosowanie prefabrykatów zdecydowana większość elementów wchodzących w skład danej konstrukcji jest gotowa jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy. Kolejnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem obiektów modułowych jest duża elastyczność i swoboda w rozbudowywaniu budynków. Wystarczy dołączyć kolejne moduły, aby obiekt szybko i bez zbędnych problemów się powiększył. Można też przenieść go w inne miejsce, gdy zajdzie taka konieczność.
Warto też wspomnieć o kosztach inwestycji, które są niższe w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Oczywiście w tym przypadku wszystko zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim liczby zastosowanych modułów. Niemniej jednak i tak ceny przygotowania modułów i późniejszego montażu są niższe niż zbudowanie obiektu o takim samym metrażu tradycyjnymi metodami.