Kontenery modułowe – rodzaje i przeznaczenie
Budownictwo modułowe odpowiada na potrzeby klientów z różnych sektorów, a kontenery znajdują coraz szersze zastosowanie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i handlowej, budowlanej czy wojskowej. A co to są kontenery modułowe, jakie są ich rodzaje i przeznaczenie?
- Co to są kontenery modułowe?
- Przeznaczenie systemów modułowych
- Rodzaje kontenerów: handlowe, budowlane, wojskowe i inne
Co to są kontenery modułowe?
Historia kontenerów modułowych sięga lat 50. XX w., kiedy Malcom McLean opracował metalowe skrzynie rozładunkowe o jednakowych wymiarach, które w znaczący sposób usprawniły transport drogą morską.
Szybko jednak zauważono, że kontenery można wykorzystywać również w innych sektorach działalności, z czasem stały się także samodzielnymi budynkami o wielofunkcyjnym zastosowaniu.
Kontener składający się z pojedynczego modułu to najczęściej metalowa konstrukcja, która posiada uniwersalne, jednakowe wymiary oraz ten sam sposób mocowania. W efekcie tego z pojedynczych kontenerów można stworzyć system modułowy zgodny z aktualnym zapotrzebowaniem. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość transportu mobilnych obiektów, dzięki czemu mogą być wykorzystywane podczas realizacji różnych projektów. A możliwość ich nieograniczonej rozbudowy sprawia, że mają wszechstronne zastosowanie.
Przeznaczenie systemów modułowych
Systemy modułowe, w zależności od przeznaczenia, można podzielić na kilka podstawowych grup. Wyróżnia się kontenery mieszkalne i publiczne, handlowe, budowlane oraz wojskowe. Różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem oraz wyposażeniem.
Kontenery mieszkalne i publiczne są tak wyposażone, aby możliwe było zaspokajanie codziennych, podstawowych potrzeb. Oprócz tego, że mogą stanowić miejsce czasowego zamieszkania w komfortowych warunkach, po połączeniu w rozbudowany obiekt, mogą stać się szkołami, żłobkami lub przedszkolami, a także akademikami czy hotelami. Choć w ostatnim przypadku zazwyczaj wykorzystuje się technologię domów modułowych.
Znacznie częściej kontenery stosuje się do celów handlowych. Najbardziej popularne jest wykorzystywanie ich na biura, zarówno stałe, jak i tymczasowe (najlepszym przykładem są biura sprzedaży deweloperów, które zmieniają lokalizację w zależności od aktualnie przeprowadzanej inwestycji). Inne, równie powszechne zastosowanie kontenerów handlowych, to portiernie, pawilony handlowe, punkty gastronomiczne, a także kasy biletowe organizowane na czas trwania imprezy masowej.
Również w budownictwie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na kontenery, które w zależności od wyposażenia, spełniają różne funkcje. Mogą to być kontenery budowlane technologiczne, magazynowe, biurowe, sanitarne czy nawet mieszkalne. Te ostatnio służą do czasowego zamieszkania robotników i są urządzone w sposób prosty, lecz komfortowy.
Ostatnim, niezwykle istotnym sektorem, w którym ważny jest mobilny aspekt kontenerów, jest wojsko, które nieustannie zmienia miejsce swoich działań. To specjalistyczny typ kontenerów modułowych, który cechuje się bardzo wytrzymałą konstrukcją.
Rodzaje kontenerów: handlowe, budowlane, wojskowe i inne
Tak naprawdę, w zależności od zapotrzebowania klientów, może być wiele różnych rodzajów kontenerów modułowych. Jednak najpopularniejsze z nich to kontenery mieszkalne, biurowe, magazynowe, medyczne, sanitarne oraz techniczne.
Kontenery mieszkalne, często nazywane także socjalnymi, wyposażone są w podstawowe sprzęty i udogodnienia, takie jak ogrzewanie, instalacja elektryczna, okna PCV. W takich obiektach wyodrębnia się aneks kuchenny z kuchenką elektryczną lub gazową oraz zlewozmywakiem jednokomorowym, a także łazienkę, która posiada miskę WC, umywalkę i kabinę prysznicową. Mogą być zarówno budowlane, jak i wojskowe kontenery mieszkalne.
Obiekty biurowe posiadają instalację elektryczną, ogrzewanie, łazienkę, istnieje także możliwość zamontowania klimatyzacji. W środku mogą być postawione ścianki działowe, a okna często zabezpiecza się przy pomocy rolet antywłamaniowych.
Kontenery magazynowe to proste konstrukcje, które cechują się dużą wytrzymałością. Można także swobodnie konfigurować ich ustawienie oraz tworzyć kilkupiętrowe systemy modułowe. Najczęściej wykorzystywane są na placach budowy, jako miejsce składowania narzędzi oraz materiałów budowlanych, a także podczas transportu morskiego – charakteryzują się wtedy wysoką szczelnością. Dodatkowo dla wojska tworzone są specjalne rozwiązania, takie jak kontenerowe magazyny broni, mobilne magazyny materiałów wybuchowych oraz kontenerowe magazyny do dekompletacji amunicji.
Kontenery medyczne stanowią zaplecze medyczne na terenie budowy, działań wojskowych, a także stanowią wsparcie dla podstawowej służby zdrowia w przypadku imprez masowych, epidemii czy klęsk żywiołowych. Umożliwiają nie tylko leczenie ambulatoryjne, ale także zapewniają chorym odpowiednie warunki na czas leczenia.
Dzięki kontenerom sanitarnym można stworzyć optymalne warunki służące zaspokajaniu podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz higienicznych podczas budowy, imprez masowych, a także na obszarach objętych działaniem wojska. W kontenerach sanitarnych mogą znajdować się prysznice, umywalki, WC, pisuary, ale też aneks kuchenny.
Natomiast kontenery techniczne służą najczęściej jako zabudowa różnego rodzaju maszyn lub urządzeń, które należy ochronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed użytkowaniem przez nieupoważnione do tego osoby. Z tego względu ten typ obiektów najczęściej produkowany jest na specjalne życzenie klientów.
To tylko kilka przykładów zastosowań kontenerów modułowych. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, takie systemy stosowanie są wszędzie: na budowie, przy obiektach sportowych, jako zagospodarowanie przestrzeni miejskiej i w wielu innych miejscach. A dzięki możliwości ich nieustannego rozbudowywania i powiększania oraz dostosowywania do indywidualnych preferencji, popularność systemów kontenerowych stale rośnie.