Jak opracować własny kontener? Możliwości konfiguratorów internetowych
Budownictwo modułowe zdobywa coraz większą popularność ze względu na elastyczność proponowanych rozwiązań, a także skrócony czas przygotowania i realizacji inwestycji. Swoboda doboru układu przestrzennego pomieszczeń, jak również dowolnego ich wykończenia sprawia, że rośnie liczba inwestorów zainteresowanych obiektem biur modułowych, kontenerów budowlanych czy medycznych.
Wśród zalet korzystania z takiego rozwiązania ważna jest możliwość przygotowania wiernego planu gotowego obiektu, który łatwo można sporządzić samodzielnie, korzystając z wygodnego konfiguratora internetowego. Przyjrzyjmy się bliżej opcjom, które oferuje oraz sprawdźmy, dlaczego warto z niego skorzystać.
Zalety korzystania z modułowych systemów kontenerowych
Kontenery są od dawna wykorzystywane jako sposób na szybkie wznoszenie obiektów o budowie modułowej, które można łatwo dostosowywać do swoich potrzeb, a także w krótkim czasie rozstawić i zdemontować. Ze względu na swoje znakomite cechy użytkowe – wysoką trwałość, dobrą izolację termiczną, a ponadto niewygórowany koszt oraz niezbyt duże wymagania co do przygotowania terenu, kontenery znalazły zastosowanie również jako obiekty całoroczne. Można z nich budować obiekty parterowe i wielokondygnacyjne, także o bardziej złożonej konstrukcji. Co ważne, wnętrze budynku modułowego wzniesionego z kontenerów może być niemal dowolnie ukształtowane i wykończone w wybrany przez użytkownika sposób.
Tradycyjnie kontenery wykorzystywano do przygotowywania zaplecza technicznego budów oraz jako różnego rodzaju obiekty tymczasowe. Rozwój technologii pozwalającej na ich efektywne termoizolowanie, a także łatwość, z jaka można w nich montować tradycyjną stolarkę budowlaną i całościenne przeszklenia sprawił, że coraz częściej znajdują one o wiele szersze zastosowania. Z kontenerów można wybudować obiekt biurowy, magazyn i placówkę handlową. Specjalnie wyposażone sprawdzają się jako budynki o przeznaczeniu medycznym – gabinety lekarskie, zabiegowe, rehabilitacyjne, a także przychodnie weterynaryjne. Można ich używać jako obiekty edukacyjne – żłobki, przedszkola czy niewielkie szkoły. Kontenery to także sposób na szybkie wzniesienie zaplecza dla obiektu sportowego, wystawy plenerowej lub obiektu muzealno-historycznego.
Jedną z przyczyn wielkiego powodzenia budownictwa modułowego wykorzystującego kontenery jest ich stabilna i niezawodna konstrukcja oraz dobrej jakości materiały używane do ocieplania. Podstawą konstrukcji kontenera jest stalowa rama, która jest elementem ułatwiającym transport i ustawianie poszczególnych modułów podczas wznoszenia obiektu. Stanowi też szkielet nośny pojedynczego kontenera i tworzy strukturę będącą podstawą dla większych stawianych w ten sposób budynków. Uzupełnieniem są płyty warstwowe, z których wykonuje się ściany, podłogę i sufit kontenera. Są to najczęściej dwa arkusze blachy falistej, tj. takiej, która posiada przetłoczenia zwiększające jej sztywność, specjalnie zabezpieczone przed wpływem warunków zewnętrznych – warstwą ocynku, a także powłoką z lakieru, a czasami tworzywem sztucznym zwiększającym odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ważnym elementem jest termoizolacja znajdująca się między dwoma arkuszami blachy, najczęściej wykonana z wełny mineralnej, albo płyt PUR lub PIR, charakteryzujących się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła i znakomitą izolacyjnością akustyczną.
Całość jest najczęściej wykonywana w wymiarach zbliżonych do standardowych kontenerów morskich, zwykle 20 stopowych, czyli mających w przybliżeniu 6 m długości, 2,4 szerokości oraz 2,6 wysokości. Stosowane są również mniejsze kontenery 10 stopowe oraz przedłużone 40 stopowe, także w wersji podwyższonej. W takim wypadku rozmiar pojedynczego modułu może wynosić nawet 2,4 na 12 metrów, a wysokość 2,9 metra.
Możliwości konfiguratorów internetowych do planowania budynków kontenerowych
Ponieważ konstrukcje modułowe dają możliwość konstruowania budynków z gotowych, powtarzalnych elementów, które są prefabrykowane i montowane na miejscu, to procedura tworzenia planów oraz wstępnych szkiców pokazujących wygląd obiektu jest również uproszczona. Wielu producentów oferuje specjalne konfiguratory internetowe, za pomocą których można samodzielnie przygotować projekt budynku, a następnie poprosić o jego dokładną wycenę. Ułatwia to nie tylko podejmowanie decyzji, ale także pomaga w zorientowaniu się w możliwościach systemu i przetestowaniu różnych opcji przed złożeniem zapytania.
Działanie konfiguratorów internetowych umożliwiających samodzielne wybranie układu kontenerów w budynku modułowym jest niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest wybranie rodzaju ramy, jaka ma być zastosowana w całej konstrukcji. Następnie można albo zdecydować się na jeden z najpopularniejszych układów, wybierając odpowiednią ilość kontenerów, która utworzy pierwszą kondygnację. Jeśli projekt ma być bardziej zindywidualizowany, istnieje opcja rozpoczęcia planowania samodzielnie, przez wstawianie różnych kontenerów składających się na potrzebny obiekt.
Każdy użytkownik ma możliwość dokładania do planu kolejnych typów kontenerów i zestawiania ich w taki sposób by odpowiadały jego potrzebom. Można wybierać m.in. z typowych kontenerów biurowych, modułów o podwójnej szerokości, a także wielu kontenerów specjalnych, np. węzłów sanitarnych, kontenerów podzielonych na część użytkową i korytarz czy też kontenerów biurowych z łazienką. Jeśli obiekt ma mieć więcej kondygnacji, do dyspozycji są kontenery z klatkami schodowymi. Poszczególne kontenery mogą być obracane, a także wstawiane w swoim lustrzanym odbiciu.
Ważną możliwością jest także szerokie modyfikowanie projektu. Użytkownik może usuwać wybrane ściany i ich fragmenty tworząc połączone ze sobą przestrzenie, wstawiać okna, drzwi, a także elementy wyposażenia kontenera. Istotną opcją jest również swobodne rozmieszczanie ścianek działowych. Po zaprojektowaniu jednej kondygnacji można zająć się kolejną lub pracować nad kilkoma jednocześnie, przełączając się do ich widoku.
Gotowy projekt można oglądać pod różnymi kątami w widoku trójwymiarowym, jednak podstawową korzyścią jest możliwość zapisania przygotowanego planu i wysłania prośby o przedstawienie oferty na projektowany obiekt. Użycie konfiguratora ułatwia precyzyjne określenie swoich wymagań, a zarazem przyspiesza otrzymanie dokładnych obliczeń oraz ewentualnych uwag w przypadku projektów niestandardowych.