Hotele kontenerowe jako światowy fenomen turystyczny
Branża hotelarska nie może uskarżać się na brak zainteresowania swoimi usługami. W dużej mierze jest to wpływ osób odpowiedzialnych za kierowanie rozwojem usług hotelarskich. Wiele uwagi poświęca się innowacjom, które mają przyciągnąć gości, ale też zapewnić większe zyski. Czy tym tendencjom odpowiada wzrastająca popularność hoteli modułowych?
W kontenerze jak w hotelu
Nowe spojrzenie na kontenery znajduje się u podstaw fenomenu, jakim stał się rozwój hotelarstwa modułowego. Budownictwo kontenerowe kojarzone było wcześniej z obiektami typowo użytkowymi, które w szybki i tani sposób miały zapewnić lokum ekipie budowlanej czy remontowej. Poza tym często używane kontenery jako mieszkania socjalne, wydawały się lokalami o niskim standardzie, minimalnie zaspokajającymi potrzeby mieszkalne. Tymczasem branża hotelarska uczyniła z typowych cech kontenerów zalety. Przede wszystkim niewielkie rozmiary kontenerów okazały się ich mocnymi stronami. Może przestrzeń wewnątrz nie jest imponującej wielkości, ale przy dobrym rozplanowaniu pozwala umieścić wszystkie sprzęty niezbędne turyście, gwarantujące komfortowy pobyt. Dodatkowo wydzielenie strefy na łazienkę i toaletę uczyniło z kontenera niezależne lokum. Z małymi rozmiarami kontenerów wiąże się łatwość ich montowania i oszczędność eksploatowania. Cenione są również dlatego, że w branży hotelarskiej, jak w żadnej innej, ceni się powtarzalność, a tę zapewnia możliwość zestawiania podobnych modułów w różnych układach. Tak powstały kompleks hotelowy wystarczy doposażyć w inne pomieszczenia, gdzie umieści się lobby hotelowe z recepcją, restaurację, magazyny i pokoje dla obsługi hotelu. Chociaż technologia modułowego budownictwa zakłada prostotę montażu, to należy pamiętać, że walory estetyczne całej konstrukcji traktowane są równie poważnie.
Hotel modułowy z przyszłością
W projektowaniu modułów tworzących przyszły hotel może czynnie uczestniczyć sam właściciel obiektu. Firma zajmująca się montowaniem prefabrykatów zawsze uwzględnia oczekiwania kontrahenta. Jednak już podczas projektowania hotelu z kontenerów warto wziąć pod uwagę przyszłą rozbudowę inwestycji, która powiększy się poprzez przyłączenie w poziomie lub w pionie kolejnych modułów. Możliwość rozbudowy wiąże się z technologią opracowania prefabrykatów, ale też z wysoką jakością wykonania przy użyciu surowców najwyższej klasy. Hotele modułowe odznaczają się perfekcją realizacji oraz wszystkimi standardami bezpieczeństwa. Decyduje o tym specyficzny proces ich konstruowania składający się z dwóch etapów. Kontenery najpierw powstają w hali produkcyjnej, gdzie ich jakość nieustannie jest nadzorowana. Następnie trafiają na plac budowy. Tam są przymocowywane do podstawy oraz zespalane ze sobą. Obydwa etapy wymagają o wiele mniej czasu, by stworzyć obiekt hotelowy, niż to się dzieje w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oprócz szybkości realizowania inwestycji istotne jest to, że jej wykonanie pozwala na zaangażowanie mniejszej ilości osób oraz specjalistycznego sprzętu. Obiekty modułowe charakteryzują się lekkością konstrukcji, więc można je wznosić na podłożu niedostępnym dla zwykłego budownictwa. Prostota oraz szybkość montażu przekładają się na obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości opłat za pobyt w hotelu modułowym. Ta kwestia zawsze interesuje turystów, którzy skuszeni oryginalną propozycją, nie chcą przeznaczać całego budżetu na opłaty hotelowe.