Czy z kontenera mieszkalnego można korzystać zimą?
Kontenery mieszkalne zyskują na popularności w kategorii nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Możliwość łączenia ze sobą modułów jest bardzo dobrą opcją, przyciągającą osoby, które chcą zamieszkać w oryginalnie wyglądającym domu z możliwością dalszej rozbudowy.
Aranżacje wnętrza oraz kształtu bryły są niemal nieograniczone. Budowę zacząć można od pojedynczego kontenera, by z czasem powiększyć go o kolejne segmenty i stworzyć swój dom marzeń. Kontenery mieszkalne to tańsza alternatywa dla standardowego budownictwa. Ponadto postawienie takiego mieszkania zajmie dużo mniej czasu, co również ma niebagatelne znaczenie na drodze do posiadania własnego „M”.
Czym są kontenery mieszkalne?
Nowe kontenery dostosowane do zamieszkania mają różne wymiary i wytwarza się je ze stali nierdzewnej lub blachy cynkowanej, co chroni je przed korozją i wpływem warunków atmosferycznych. Prefabrykowane elementy są gotowe do montażu – ocieplone, z ułożonym okablowaniem i z przygotowanym miejscem pod kanalizację. Tańszym wyborem jest zakup używanego kontenera transportowego. Taki wybór łączy się jednak z wymogiem odpowiedniego przygotowania go pod zamieszkanie.
Klienci o ekologicznym podejściu często inwestują w „zieloną energię” do zasilania, bowiem w dłuższej perspektywie jest to dużo bardziej opłacalne. By uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, można zamontować kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz panele solarne, które dostarczać będą czystej energii, redukując rachunki za media.
Czy w kontenerze można mieszkać zimą?
Dobrze ocieplony kontener mieszkalny można normalnie użytkować w zimie. Każdy zamówiony segment nowy lub używany jest zaizolowany styropianem i wełną mineralną o odpowiedniej grubości, lub specjalnymi panelami PIR. Właściwie zamontowana izolacja termiczna pozwala użytkować dom modułowy cały rok, bez obaw o powstawanie zacieków, rozwój pleśni lub korozję modułu. By uniknąć „mostków cieplnych” standardowym rozwiązaniem są okna energooszczędne. Taki dom można postawić na ławie fundamentowej lub na odpowiednio przygotowanej glebie. To pierwsze rozwiązanie dla posadowienia modułu jest istotne ze względu na wymogi prawne. Stawiając dom modułowy na działce uzbrojonej, należy wykonać fundamenty, by otrzymać zgodę na podłączenie do sieci. Domy postawione bez fundamentów uchodzą za budynki tymczasowe.