Dom modułowy z kontenerów – czy warto się zdecydować?
Dom modułowy z kontenerów, choć szczególnie jest on popularny w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce zyskują swoich zwolenników. Nie powinno to dziwić, ponieważ są to niewielkie domy, tanie i niewymagające posiadania ziemi na własność. Dom modułowy z kontenerów nie jest w żaden sposób na stałe związany z gruntem. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają podróżować i mają elastyczny system pracy.
Z czego składa się dom modułowy z kontenerów?
Domy modułowe z kontenerów to rodzaj budownictwa modułowego, w ramach którego wykorzystuje się głównie nowe i używane kontenery morskie. Konstrukcje takiego kontenera stanowi najczęściej samonośna rama stalowa, która wykonana jest z piaskowanych i zabezpieczonych powłoką antykorozyjną profili.
Ściany, podłoga i sufit to ocynkowana blacha, którą usztywnia się bocznymi wzmocnieniami, wypełniona materiałem izolacyjnym. Stanowi go z reguły wełna mineralna lub coraz częściej wykorzystywana izolacja poliuretanowa. Należy tutaj nadmienić, że domy modułowe kontenerowe ociepla się w taki sam sposób, jak tradycyjne budynki.
Wewnątrz kontenerów wykorzystuje się płyty wiórowe lub gipsowo-kartonowe. Zewnętrzne wykończenie nie różni się niczym od tego, które stosuje się w przypadku tradycyjnych nieruchomości, co oznacza, że możliwości są takie same, czyli kamień, drewno, czy tynki. Wykończenie wnętrza zależne jest od zaplanowanej aranżacji.
Jeśli chodzi o instalacje, to również nie ma różnic w porównaniu do domów tradycyjnych. Jedyna różnica może pojawić się w wyborze systemu grzewczego, ponieważ rekomenduje się ogrzewanie elektryczne. Realizacją całego projektu zajmuje się z reguły jedna firma, która dostarcza kompleksowy produkt inwestorowi.
Zalety domu modułowego
Dom modułowy z kontenerów to nadal mało popularne rozwiązanie w Polsce. Warto jednak nieco więcej się dowiedzieć o jego zaletach, co może sprawi, że ten trend się odmieni. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to inwestycja, którą można szybko zrealizować. W przypadku takich domów zamawia się gotowy kontener, który jest stawiany w wybranej lokalizacji, a następnie montuje się w nim wszystkie instalacje. Czas realizacji takiej inwestycji zależy od wielkości projektu, a także standardu wykończenia.
Dom modułowy z kontenerów można w każdej chwili przetransportować w inne miejsce. Ponadto można go w każdej chwili powiększyć o kolejne moduły, gdyby okazało się, że potrzebna jest większa przestrzeń. Kolejną zaletą jest komfort, jaki oferują. W dzisiejszych czasach niczym nie przypominają one starych baraków czy miejsc noclegowych na budowie dla pracowników. Obecnie warunki mieszkaniowe w kontenerze mogą być lepsze, niż w niektórych kamienicach, gdzie większość mieszkań stanowią często zaniedbane lokale mieszkalne. Jak łatwo się domyślić dom modułowy z kontenerów jest znacznie tańszy w porównaniu do budowy domu czy zakupu mieszkania w tak zwanym nowym budownictwie.