Czym się charakteryzują domy modułowe?
Budownictwo modułowe cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Do niedawna kojarzone było z kontenerami socjalno-biurowymi oraz pawilonami wystawowymi, jednak obecnie architektura tymczasowa to nie jedyne zastosowanie tej branży budowlanej. Budynki modułowe wykorzystuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Na znaczeniu zyskują całoroczne domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne i zbiorowe, szkoły i przedszkola, a nawet hotele. Sprawdźmy, czym się charakteryzują takie rozwiązania.
Domy modułowe – cechy charakterystyczne
Domy modułowe powstają z gotowych elementów przestrzennych, czyli prefabrykatów. Są to wcześniej przygotowywane półprodukty. Ich montaż polega na łączeniu poszczególnych modułów bezpośrednio na placu budowy. Gotowe moduły produkowane są w fabrykach, a stopień ich prefabrykacji może dochodzić nawet do 90%. Znacząco skraca to czas inwestycji, a montaż całej konstrukcji zajmuje od kilku dni do kilku tygodni! W porównaniu do tradycyjnych technologii, czas budowy domu modułowego skraca się o około 70%. W fabrykach przeprowadzane są nie tylko prace konstrukcyjne, ale również wykończeniowe. Prefabrykaty łączone są ze sobą na miejscu na wcześniej przygotowanych fundamentach. Mogą być nimi zarówno specjalne podpory systemowe, jak również bloczki betonowe lub stopy fundamentowe.
Prace montażowe można przeprowadzać niezależnie od warunków atmosferycznych. Konstrukcja domów modułowych pozwala na ich dowolną konfigurację oraz rozbudowę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości powiększyć dom – zarówno w pionie, jak i w poziomie – o dodatkowe elementy. Domy modułowe są ponad to mobilne – można je swobodnie przemieszczać z miejsca na miejsce. Można je także stawiać na dowolnym podłożu i bez względu na porę roku. To również alternatywa tańsza od tradycyjnych metod budowlanych.
Domy modułowe – rodzaje
Domy modułowe najczęściej tworzone są w oparciu o konstrukcję samonośnego szkieletu stalowego. Jego wypełnienie stanowi keramzytobeton lub płyty warstwowe z odpowiednią warstwą izolacyjną – pianki PIR lub wełny mineralnej. Keramzytobeton może stanowić również wypełnienie stalowej ramy, której ściany wewnętrzne wykonuje się z płyt gipsowo-włóknowych. Tak przygotowane domy modułowe mają przygotowane wszystkie niezbędne instalacje – od wodnej, poprzez kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą. Spełniają standardy budownictwa energooszczędnego, a ich wykończenie elewacyjne może być niemal dowolne.