Domy modułowe – czym są? Zalety i wady mieszkalnych systemów modułowych
Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem domu modułowego, który w wielu przypadkach jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na „budowę” własnego kąta. To również jedno z lepszych rozwiązań dla osób, które ze względu na swój charakter pracy często muszą się przeprowadzać. Dlaczego? I czym charakteryzują się domy modułowe?
- Charakterystyka domów modułowych
- Domy modułowe z keramzytobetonu oraz szkieletowe
- Gotowy czy indywidualny projekt mieszkalnego systemu modułowego?
- Mobilne domy prefabrykowane
- Zalety budynków modułowych całorocznych
- Wady domów modułowych
Charakterystyka domów modułowych
Skóra cierpnie Ci na samą myśl o długoletniej budowie wymarzonego domku, problemach związanych z dyscyplinowaniem ekipy budowlanej oraz o kosztach, jakie niesie za sobą to przedsięwzięcie? Jest na to sposób – domy modułowe, czyli obiekty składające się z różnych segmentów. Co to w praktyce oznacza? Taki dom składa się z sześcianów o różnych, najczęściej standardowych wymiarach, które po montażu tworzą wygodny, funkcjonalny i zaspokajający podstawowe potrzeby dom.
A co jest najważniejsze? Że taki budynek produkowany jest w hali fabrycznej, a dopiero na Twojej działce zaczyna być „składany”, co może potrwać zaledwie kilka dni. Musisz jednak wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje domów modułowych – z keramzytobetonu oraz szkieletowe.
Domy modułowe z keramzytobetonu oraz szkieletowe
Domy modułowe z keramzytobetonu charakteryzują się tym, że ich podstawową konstrukcję stanowi stalowa, wytrzymała rama wypełniona keramzytobetonem, czyli mieszkanką betonu z keramzytem, co zapewnia jednocześnie lekkość oraz ciepłochronność tego materiału budowlanego. Taki budynek jest oczywiście ocieplony, a elewacja w odpowiedni sposób zabezpieczona – tak jak w przypadku tradycyjnego domu. Ściany wewnętrzne najczęściej wykonywane są z płyt gipsowo-włóknowych, stworzone są także instalacje elektryczne oraz ogrzewanie. Domy z keramzytobetonu produkowane są w fabryce, a ich montaż może trwać nawet trzy dni.
Domy szkieletowe opierają się na stalowej lub drewnianej konstrukcji szkieletowej. Przygotowuje się dla nich instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną oraz ogrzewanie c.o. Co ciekawe, domy szkieletowe mogą być pełnoprawnymi budynkami mieszkalnymi i w tym wypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub domkami letniskowymi, które nie są stale połączone z gruntem. Tak jak w przypadku obiektów z keramzytobetonu, budynki szkieletowe w większości wykonywane są w fabryce, a ich montaż może wynosić do 14 dni.
Gotowy czy indywidualny projekt mieszkalnego systemu modułowego?
Wciąż istnieje przekonanie, że mieszkalne systemy modułowe wyglądem znacząco odbiegają od budynków murowanych i co więcej – nie są uznawane za obiekty estetyczne. To jednak mit – nowoczesne budownictwo modułowe umożliwia tworzenie segmentów, które po złożeniu mogą przypominać tradycyjny dom.
Ale to jeszcze nie wszystko – klient ma do wyboru realizację gotowego projektu, składającego się z kilku standardowych modułów oraz wykonanie projektu dostosowanego w całości do jego potrzeb. Wtedy, tak samo jak w przypadku klasycznego budynku, ma realny wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać jego dom.
Możliwe jest również zamówienie wykończenia „pod klucz” lub stworzenie własnej aranżacji wnętrz, gdyż kontener mieszkalny w środku niewiele różni się od murowanego. Ważne jest również to, że zarówno gotowe, jak i indywidualne projekty można rozbudowywać w kolejnych latach o dodatkowe segmenty, powiększając budynek do swoich potrzeb
Mobilne domy prefabrykowane
Na początku zostało wspomniane, że domy prefabrykowane są korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nieustannie się przeprowadzają. Jest to możliwe dzięki temu, że systemy modułowe wykonane w nowoczesnej technologii można nieustannie przemieszczać z miejsca na miejsce. Co więcej, obiekty segmentowe można stawiać na podmokłym, skalistym lub piaszczystym gruncie, a także na skarpach.
Zalety budynków modułowych całorocznych
Za największą zaletę domów modułowych całorocznych wymienia się szybkość ich realizacji. Tak naprawdę od momentu wybrania projektu do postawienia budynku najczęściej mijają zaledwie dwa miesiące, gdzie budowa standardowego domu trwa ok. rok (chociaż w polskich warunkach czas ten najczęściej znacząco się wydłuża).
Ponadto systemy modułowe mogą być montowane bez względu na porę roku czy rodzaj gruntu, na którym są stawiane. Można je w prosty sposób rozbudowywać o kolejne segmenty, przemieszczać, demontować oraz montować ponownie. Ściany w takim domu są też cieńsze, co zapewnia większą powierzchnię użytkową, niż w przypadku tradycyjnego budynku o takim samym metrażu
Wady domów modułowych
Za największą wadę domów modułowych wymienia się konieczność jednorazowego wpłacenia sumy odpowiadającej wartości obiektu. W przypadku tradycyjnej budowy, w zależności od szybkości postępu prac, koszty te rozkładają się często na lata. Nie ma też możliwości obniżenia ceny poszczególnych materiałów, ponieważ użytkownik nie ma wpływu na ich wybór.
Montaż mobilnych systemów mieszkalnych wymaga też wykorzystania dźwigu, a z tym związana jest konieczność zapewniania swobodnego dojazdu do miejsca przyszłej posiadłości. W przypadku domów modułowych niepołączonych na stale z gruntem mogą wystąpić problemy z różnymi formalnościami, jak np. z podłączeniem do lokalnej sieci kanalizacyjnej.
Choć domy modułowe nie są pozbawione wad, dla wielu osób to najlepsza alternatywna dla kosztownych, czasochłonnych w budowie obiektów murowanych. To sprawia, że budownictwo modułowe staje się coraz bardziej popularne.